17 Ocak 2023, Salı 08:53:28

Yolcu uçaklarında "yedek parça yamyamlığı" yasallaştı!

Rus hükümeti, havayolu şirketlerine yedek parça ihtiyacı için ellerindeki diğer uçakları donör olarak kullanmalarına izin verdi.
  • Sanki Türkiye’de hiç yapılmıyormuş gibi bir algı oluşmasın. Her yerde yapılan, pörsürlere uygun bir işlem bu. Sıkıntı yok yani.

Rus hükümeti, havayolu şirketlerine yedek parça ihtiyacı için ellerindeki diğer uçakları donör olarak kullanmalarına izin verdi. İzvestiya'nın haberine göre, şirketlere orijinal olmayan yedek parçaları kullanmaları ve teknik servis süresini uzatmaları için de izin çıktı.

Gazete hükümetin ilgili düzenlemeyi aralık ayında kabul ettiğini, ancak düzenlemeyle ilgili resmi belgelerin şirketlere henüz ulaşmadığını yazıyor. Rusya'da uçakların yedek parçalarının sökülerek diğer uçakların ihtiyaçları için kullanılması "kannibalizatsiya" (yamyamlık) olarak adlandırılıyor.

TürkRus'ta yer alan bilgilere göre; Şirketler ağustos ayında Ulaştırma Bakanlığı'na başvuruda bulunarak 'kannibalizatsiya'ya yasal zemin sağlanmasını istemişti.

Rusya, Ukrayna'ya düzenlediği askeri operasyona tepki olarak Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle uçaklara orijinal yedek parça temin etmekte güçlük yaşıyor.

Yolcu uçaklarında "yedek parça yamyamlığı" yasallaştı!

Facebook Yorum

Yorumlar

Ee ~ 22 saat önce
Sanki Türkiye’de hiç yapılmıyormuş gibi bir algı oluşmasın. Her yerde yapılan, pörsürlere uygun bir işlem bu. Sıkıntı yok yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Edit ~ 20 saat önce
Peosedür

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000