05 Mart 2020, Perşembe
İlknur Konak
İlknur Konak [email protected]

Uçucu personel ve Depresyon

Depresyon; Kişinin günlük işlevselliğini ciddi derecede etkileyen ,üzüntü ve çökkünlük hissinin çok yoğun yaşandığı bir duygudurum bozukluğudur.

Hepimiz zaman zaman kendimizi mutsuz veya bazı olaylar karşısında çaresiz hissedebiliriz. Bu duygular hayatımızın birer parçasıdır lakin sürekli üzgün, umutsuz hissetmeyiz veya bu duygular uzun süreli olarak bizim günlük rutinlerimizi etkilemez. Bu nedenle depresyonun tanı kriterlerinden sadece biri olan mutsuz ve umutsuz duygulanım tek başına kişinin depresyonda olduğunu göstermez. Depresyon tanısı koyarken belirtilerin uzun süreli olması değerlendirilir. Depresyonun belirtileri kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir, örneğin bir kişide ciddi kilo kaybına sebep verirken diğer kişide ciddi kilo alımına yol açabilir. Peki depresyon belirtileri nelerdir ?

- Uykusuzluk ya da aşırı uyku

- Gün geçtikçe artan yorgunluk ve enerji kaybı

- Umutsuz hissetme

- Huzursuzluk

- Değersizlik hissi, düşük benlik saygısı

- İntihar düşünceleri

- Sosyal ilişkilerde azalma

- Daha önce ilgilendiği aktivitelere karşı ilginin giderek azalması

- İştahda değişiklik ( Belirgin kilo kaybı veya alımı )

- Çevresinde olan bitene karşı duyarsızlaşma

- Fiziksel ve zihinsel performansta düşüş

- İşe gitmek istememe veya işe giderken fiziken veya ruhen zorlanma

Depresyonun erken çocukluk travmaları, genetik geçişler, kronik rahatsızlıklar, madde kullanımı, alkol tüketimi, geçim sorunları gibi birçok nedeni vardır. Bireysel sorunların yanı sıra uçucuların depresyona yatkınlığını arttıran bir çok ortak neden mevcut. Peki kabin memurları ve pilotlarda depresyona neden olabilecek faktörler nelerdir ?

- Uçucuların yoğun uçuş programları nedeniyle yatı istirahat sürelerinin yetersiz kalması

- Uykusuzluk, sık gece uçuşları nedeniyle gece uykusunun eksikliği

- Uçuşlarda yaşanan yolcu problemleri veya ekip içi sorunlar nedeniyle sürekli strese maruz kalma

- Düzensiz uçuşlar nedeniyle beslenme düzeninin olmaması

- Bağışıklık sisteminin zayıflığı

- Uçucuların meslekleri gereği aldıkları sorumluluğun yükü

- Uçuş emniyetinin sorumluluğu

- İş kaybı endişesinin getirdiği stres

Bunlar ve bir çok faktörü burada sıralayabiliriz. Depresyonda olan bir uçucu duygulanım değişikliğinin yanı sıra uçuşa gitmek istemeyebilir veya zorlanabilir, ekip içi iletişiminde problemler veya aksaklıklar olabilir, uçuş yoğunluğu ve basıncın etkisiyle halihazırda olan fiziksel yorgunluğa depresyonun getirmiş olduğu bitkinlik de eklenince görevlerini yerine getirmekte zorlanabilir bu durum ekip arkadaşlarına iş yükü olarak yansıyabilir, aynı zamanda iletişim, görev ve sorumluluklarını yerine getirme de zorluk yaşaması aynı zamanda yaşanabilecek herhangi bir emergency durum karşısında sürekli uyanık ve tetikte olmasının zorunlu olduğu her an görevini yerine getirirken depresyonun getirebileceği bir diğer sorun olan algılarının zayıflaması nedeniyle uçuş emniyetini riske atabilir, öfke kontrolünü sağlayamaması ve muhakeme becerilerinin azalması kokpitte ciddi sorunlara yol açabilir, sosyal becerilerinde azalma olabilmesi nedeniyle yolcularla olan iletişiminde yaşayabilecek olduğu aksaklıklar problem çözme becerilerine ve yolcu memnuniyetine etki edebilir.

Aldıkları sorumluluk başta olmak üzere , hem fiziksel hem de psikolojik olarak herkes için kolay olmayan bir mesleği yapıyor olmaları aynı zamanda ilaç kullanımı kısıtlarının olması nedeniyle depresyon onlar için ciddi bir risk faktörü haline geliyor. Uçucular psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde ücretsiz izne çıkmak ve uçuşa ara vermek durumunda kalabiliyorlar bu da onların daha sıkıntılı bir sürece girmelerine neden oluyor.

Peki çözüm yolları neler olabilir ?

Öncelikle yatı sürelerinin uzatılması, yatı süreleri planlanırken sadece uçucuların minimum 8 saat uyuması değil onların sosyal hayattan kopmamaları göz önünde bulundurularak planlamalar yapılmalı. Gece uçuşları hakkaniyetli dağıtılmalı ve uçuş planlamaları yapılırken sirkadiyen ritim faktörü değerlendirilmeli. Uçuş planlamaları yapılırken insani faktörler göz önünde tutulmalı. Uçucuların bağışıklık sistemleri, uyku problemleri ve birçok psikolojik faktöre yönelik çözüm planları üzerinde çalışılmalı ve şirket hekimleri tarafından onlara destek sağlanmalı ve bu konularda şirket hekimlerine başvurmak isteyen uçucular iş kaybı korkusu yaşamamalı.

Uçucu personel ve Depresyon

Facebook Yorum

Yorumlar

Kaptan ~ 3 yıl önce
“İş kaybının getirdiği stres” saydıklarınızın içinde en önemlisi ancak en önemlisini en sonda yazmışsınız! Bunun ne demek olduğunu anlamak için THY’ndan çıkarılan uçuculara ve Pegasus’un son kazasında hapse atılan Kaptanla diyaloğa girseniz bu yazdığınızın ne derece doğru olduğunu anlamış olacaktınız. Acaba onlar depresyona mı girmişler yoksa depresyonda olanları aşmak için çözüm yolları mı arıyorlar! Uçucu personel yapı itibarı ile sağlam karaktere sahip kişiliği gelişmiş kişilerden tercih edilerek oluşturulur. Ve sizin yazdığınız kadar öyle kolay kolay depresyona girmezler. Eğer bu seçkin kişilerden biri depresyona girdiyse o kişi ve uçaktakiler yaşamayacak yada yaşamıyordur. Asıl depresyona yerde yaşayanlar giriyor. Bunu anlamak için alim olmaya gerek yok. Çalışanların haklarını gasp edecek kararlar alanlar depresyondaydılar. Gencecik gençleri kişisel kaprisleri için çatıştıranlar depresyondaydılar. Bu depresyonlar öyle tehlikeli ki dünyada geri dönüşü olacak karşılığı yoktur. Neden biliyor musunuz? Kul hakkına girdiği için. Bence uçucuların depresyonları ile uğraşacağınıza, onların haklarını gasp edenleri konu edin. Ülke insanını depresyona sokanları konu edin. Kendileri şatafat içinde yaşayıp halkı garipleştirenleri, aç bırakanları konu edin. Bunu havacılık yönü ile ele alamıyorsanız, havaalanlarına gidebilmek için alt yapı eksiklerini konu edin. O kadar çok konu var ki, siz hangisini yazamayacağınızın içinde kaybolmuşsunuz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 3 yıl önce
100bin tl kazanıyorum her ay. Nasil depresyona girebilirim ki???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derya ~ 3 yıl önce
Uçucu ekip derken Kabini kastediyor Yoksa Kokpite ne olacak anlamadım 100bin her ay cukka her yerde villa bmw mercedes falan filan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dhmi ~ 3 yıl önce
DHMİ personeli adil olmayan tazminat ve atama]ardan dolayı dolayı deprasyonda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabin memuru ~ 3 yıl önce
Bizi ve psikolojimizi yansıtan bir yazı olmuş, gerçekten ne eksik ne fazla, tamamen yaşadıklarımız bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet ~ 3 yıl önce
Okurken yaşadım resmen. Bizimbizden iyi bilen biri
Umutsuzluk ~ 3 yıl önce
Huzursuz hissetme, umutsuzluk bla bla bla. Ülkenin yarısından çoğu antidepresan ilaçlar kullanıyor. Bu ekonomik dargınlıkta kaç kişi mutlu ki? Hele hele gelecek kaygısı. Yanlış zamanda doğdum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000