Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]

Veda Zamanı...

1999 yılı Ekim ayında, henüz üniversite üçüncü sınıf öğrencisi iken bir sokak afişindeki, “muhabir aranıyor” ilanına başvurduğum günden bugüne 23 yıl geride kalmış. Bu sürede dört farklı basın kuruluşunda çalıştım.

Keskin sirke… Ve Bahri Kesici

Hayat bu kadar işte… Sani Şener in şu sözünü hatırlıyorum. “İnsanın kariyeri her sabah yeniden başlar” Bu sözü aklımdan hiç çıkarmam…

Havalimanı ücretlerindeki artış bilet fiyatlarına yansır mı?

Havayollarının yıllık maliyetlerinin yaklaşık yüzde 5'lik kısmını; konma, konaklama, yaklaşma, aydınlatma, köprü, kiralama, handling vs gibi havalimanı giderleri oluşturuyor.

Havacılıkta hangi meslek diğerinden daha önemli?

Havacılık sektörü; pilotu, kabin memuru, teknisyeni, mühendisi, kontrolörü, dispeçeri, müşteri hizmetleri memurları, rampi, itfaiyesi ile bir bütündür. İş tanımları ve görevleri farklı olsa da havacılık operasyonunun tümüne bakıldığında, bir meslek grubunun bir diğerinden daha önemli olduğunu söylememiz mümkün değil...

2023'e uçak çok, pilot yok

Dünyada son on beş yılda hava yolunu kullanan yolcu sayısı, krizlere rağmen iki kat arttı. Havayollarına olan yönelimin giderek artması ile birlikte havayollarının filo sayılarındaki artış da, yolcu sayısına paralel olarak gerçekleşti

Pilot olmak…

Pandeminin havacılık endüstrisini sert bir şekilde vurmasından sonra dünya genelinde pilot istihdamı azaldı, sektörü pilot arzı da ciddi sekteye uğradı. Mevcut koşullarda, pandeminin etkisini yitirmesi ile birlikte havayolları filo planlamaları çerçevesinde pilot istihdamını sağlamak için hızlıca aksiyon aldılar ve birçok havayolu istihdam sürecini başlattı.

Katar’da kaos olur mu?

Katar'ın evsahipliğinde düzenlenecek FIFA Dünya Kupası organizasyonu, aynı zamanda Katar'ın havacılık alanında da en önemli sınavlarından biri olacak.

THY’nin geliri arttı Gideri düştü

Türk Hava Yolları, ilk 9 aya ilişkin bilanço ile birlikte pandeminin etkisini tamamen üzerinden attığını net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Son 20 yılında sadece iki kez (2016/2020 yılları) negatif bilanço gören THY'nin üç çeyreklik pozitif ivmesinin (Yaklaşık 39 milyar lira kâr) yıl sonu raporunda da devam etmesi olası...

Hindistan’a kiralanan THY uçaklarının perde arkasında ne var?

Türk Hava Yolları, 2008 yılı Aralık ayında Hindistan merkezli Jet Airways'ten üç adet Boeing 777-300ER uçağı kiralayarak, sipariş vermeden önce bu uçak tipini test etmişti. O günlerde, geniş gövde konusunda arayış içerisinde olan THY'nin, sonraki yıllarda vereceği geniş gövde uçak sipariş kararında, ekipleri ile birlikte (wetlease) olarak kiralanan Boeing 777-300ER uçaklarının etkisini inkar etmek imkansız.

THY çalışanları neden hakkını savunmuyor?

Türk Hava Yolları'nın 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren pazar mesailerini tek taraflı olarak kaldırmasına karşı Hava İş Sendikası avukatları tarafından açılan davanın ilk ayağının kazananı çalışanlar oldu.

Üç haneli bilet fiyatlarına veda - Askeri kontrolörlere haksızlık yok mu?

Pandemi süreci yaşanırken, pandemi dönemi sona erse bile en büyük korku, iki yıllık durgunlugun sonrasında satın alma gücünün düşme beklentisi ve seyahat talebine olan ilginin azalması olasılığı idi. Havacılık endüstrisinin felaket senaryoları arasında yer alan bu olasılık, milyarlarca dolarlık kayıp yaşayan sektörün uykularını kaçırıyordu.

THY, A220 ve Embraer’e neden soğuk bakıyor?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, CNN Türk'te katıldığı bir programda merak edilen birçok konuya açıklık getirdi.

21 yıllık rötar!

Sabiha Gökçen Havalimanı'nı şehre bağlayan 7.4 km uzunluğunda idört istasyonluk Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı nihayet açıldı.

Doktor kabin memuru olursa, kabin memurluğu mezunu kasiyer mi olsun?

Türk Hava Yolları'nın bir süre önce yayınladığı kabin memuru alım ilanına 50 binin üzerinde başvuru oldu. Bu süreçte işe alınması planlanan sayı ise 1200/1300 civarında...

Jenga

Büyüme hızı ile alt yapı gelişimi birbiri ile örtüşmeyen havacılık sektörümüzdeki bazı hamleleri popüler ev oyunlarından jenga'ya benzetiyorum.

THY'de N oldu?

Türk Hava Yolları'nın son 15-16 yıldaki gidişatını N harfine benzetiyorum. 2006 yılına kadar henüz tam olarak kabuğunu kıramamış, kendi yağında kavrulan ve minik adımlar atan bir şirketin, yerelden globale doğru yükselişi o yıllarda başlamıştı.

Havayollarının rötar sınavı

Pandemi dönemi, bir taraftan ekonomik açıdan havayolu şirketlerini ciddi anlamda yıpratırken diğer taraftan havayolları ile yolcular arasındaki sadakati de sarstı ve sarsmaya da devam ediyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi ülkelerde, iptal edilen uçuşlar ve saatler süren rötarlar dolayısıyla yolcu memnuniyetsizliği en üst seviyelere ulaşırken hem Avrupa'da hem de bizde durum çok farklı değil.

Anadolujet ayrı şirket olmalı mı?

Türk Hava Yolları'nın, pandemi dönemindeki olağanüstü performansından sonra kargoyu ayrı bir şirket haline dönüştürme iştahı bir hayli fazlaydı. Dönemin THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın son zamanlarında, bu düşünce icraat safhasına geçmiş ve hatta şirket kurulumundan, organizasyon çatısına kadar önemli adımlar atılmış olmasına rağmen, sürpriz bir şekilde proje rafa kaldırılmıştı.

Sadece THY pilotları mı yorgun?

Pilotların yorgun uçtuklarına ilişkin tartışmaları takip ediyorum. Uzun süredir göz ardı edilen bu konunun gündeme gelmiş olması önemli ancak sadece Türk Hava Yolları pilotlarının yorgunluğu üzerinde yoğunlaşması doğru değil.

Torpil…

Corendon Airlines'in 16 kişilik ilanını saymazsak üç yıl aradan sonra ilk kez tecrübesiz pilot alımı için Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları alım hazırlığında...

İÇ hat pazarı daralıyor

Pandeminin etkisini yitirmesi sonrası toparlanma sürecinin önce iç hatlarda sonrasında ülkelerin seyahat prosedürlerini hafifletmesiyle dış hatlarda yaşanacağına yönelik beklentiler hızlı şekilde karşılık buldu.

Uçak yemeğindeki yılan başı komplo mu?

Sunexpress uçağında ikram edilen yemekten yılan başı, salyangoz vs gibi şeylerin çıkmasının yankıları dinecek gibi değil. Görüntüler elime ulaşır ulaşmaz yaşadığım şoku anlatamam...

Okçular Tepesi...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün iç hatlarda tavan fiyat ve Nisan-Eylül ayları arasında uçuş ekibi transfer yasağı yönetmeliklerine bir kardeş daha geldi geçtiğimiz günlerde...

Havayollarında sorunlu dönem nasıl aşılacak?

Dünyada havacılık sektörü hızla geri gelirken operasyonel aksaklıklar da dikkat çekici seviyelere ulaştı. Havayolu şirketlerinin marka değerlerini korumak için ön plana koydukları 'müşteri memnuniyeti' hızlı geri dönüş sürecinde ciddi anlamda zedelenmiş görünüyor.

Pilot eksiği havayollarının başını ağrıtabilir

Dünya genelindeki uçuş iptali ve rötar istatistiklerini yayınlayan ABD'de Houston merkezli havacılık yazılım şirketi Flightaware'de son dönemde yaşanan iptal ve rötarlar dikkat çekici seviyelerde. Sivil havacılığın en önemli üç merkezi ABD, Çin ve Avrupa'daki rötarlar ve iptaller, normal zamanların çok üzerinde..