16 Ocak 2023, Pazartesi
Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]

İsraf

Benjamin Fraklin’in güzel bir sözüyle bu haftaya başlamak istiyorum; Zengin olmak istiyorsan, kazanmayı düşündüğün kadar biriktirmeyi de düşün…

Zaman, güzellik, gençlik ve maddi güç elbetteki en büyük zenginliklerden birkaçı. Bunları koruyabilmek, üstüne bişeyler katabilmek, değerlendirebilmek ve iyi bir şekilde harcayabilmek de elbette meziyet ister.

Örneğin yakınen tanıdığım iş insanları israfın derecesini fabrikalarının çöplerinden araştırır. Atıklarda ne kadar sağlam malzeme varsa o kadar içleri yanar. Ya da sizlerin de yakından tanıdığı rahmetli iş adamları Sakıp Sabancı ve Vehbi Koç’tan örnekler verelim.

Sakıp Ağanın otomobil fabrikası bile varken o halen çalışır durumda olan on yaşından büyük arabasına binmeyi tercih etti. Eski kıyafetlerini keserek çeşitli yerlerde değerlendirdi. Vehbi Koç, evine misafirliğe gittiği yerlerde bile fazla bulduğu ışıkları kapattı. Yıllarca birikim yaptı. Amerika’da pahalı diye traş olmadı. Daha nice örnekleri var.

Sonuç ortada, devasal büyüklükte Türkiye’nin iki büyük şirketi hala lider. Gelelim Milli Bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları’na.. Prof.Dr. Ahmet Bolat yönetimine geçen şirkette işler her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Adım başı açılan müdürlükler bir bir kapatılıyor ya da birleştiriliyor. Yolcu sayıları artıyor. Filo genişliyor. Şirketin marka değeri yükseliyor. Borsa da değerine değer katıyor. Personelin yüzü gülüyor. Yolcu memnuniyeti artıyor. Yönetim kurulu başkanı sıkıntısı olana kapım açık diyor. Hal böyle olunca da hepimizin içinde bir umut oluşuyor.

Ancak bazı birimlerdeki bazı kişiler şirketin yükselişine adete hançer vuruyor. Ya şirketin malına sahip çıkmıyor, ya şahsi menfaatleri uğruna başka yerlerde başka türlü işler yapıyorlar ya da israfa çanak tutuyorlar. Herkes daha dikkatli olsa iddia ediyorum her yıl en az bir uçak bedavaya gelir.

Şirketin hedefleri belli. Amerika’dan getirilmesi hedeflenen 2 milyon turist herkesin dilinde. Reklamlar, atılan adımlar yerinde, projeler, filoya katılan uçaklar…

İşte bu sebeple herkesin daha dikkatli hareket etmesi, kazanmanın düşülünüldüğü kadar israfında önüne geçilmesi elzem. Lütfen kimse Türkiye’nin gururu olan şirketin malına ne zarar versin, ne çöpe atsın ne de dışarılarda satsın.

VAKİT

Defalarca dile getirdiğim üzere sağlık muayenelerinde harcanan vakit gerçekten iyice can sıkıyor. Bu durumun en iyi şekilde anlaşılması için bu işin başındakilere bir tavsiyem var. Lütfen hem Türkiye’deki belirtilen hastanelerden hem de Avrupa’daki bir hastaneden şu muayeneler nasıl yürüyor bir test edin.

Herkes dile getiriyor ama bir icraat yok. Hep söylediğim gibi yönetici pozisyonundaki kişilerin o makamlarda bulunmalarının sebebi problemleri çözmesinin beklenmesinden. Yoksa kimi oturtursan oturt iş yapmadıktan sonra…

YEŞİL IŞIK

Uzun zamandır başta Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA olmak üzere yeşil pasaport konusunu sıklıkla dile getirdik. Çoğu zaman bu konu görmezden gelinse de çok yakın bir zamanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun belirli bir yılı doldurmuş pilotlara yeşil pasaport verilmesi konusunda bir adım atacağına yürekten inanıyorum. 20.000’den fazla pilot haberinizi bekliyor Sayın Bakanım.

Hani dedik ya tasarruf diye. Şirketler vize işlerinden de tasarruf sağlamış olur. Pilotların da çalışma azimleri ve Türkiye’deki hizmet süreleri uzar. Ne dersiniz fena olmaz mı ?

Serdar Başağaoğlu
[email protected]

İsraf

Facebook Yorum

Yorumlar

THY TGS Veysel ~ 2 gün önce
Yıllardır THY personeli olarak Sabiha gökçen havalimanında görev yapmaktayım. İstasyona İsmet ve özellikle Veysel’in hükmetmeye çalışmaya başlamasından sonra tüm olumsuzluklar işe de personelde yansımaya başladı… üst yönetimler herşeyi biliyor fakat tek bir adım atmıyor. Yoksa üst yönetimi de bu iki çalışan mı yönetiyor yada korkutuyor…?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zam ne oldu? ~ 2 gün önce
Ocak ortalandi hala ortada belirlenmis zam aciklamasi yok. Ulkenin birkac katmadegerli sektorunden biri ama ne hikmetse en son belirlenen yine bu sektor oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 2 gün önce
Hangi personelin yüzü gülüyor siz insanlarla dalgamı geçiyorsunuz. Çetin beyle anlaşmış gibi nasıl bir yazı , insan biraz utanır yahu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yeşil pasaport ~ 2 gün önce
lisansı atpl’e dönüşmüş tüm pilotlara yeşil pasaport verilsin bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hımm ~ 2 gün önce
Personelin yüzü gülmüyor 1. Her şey para değil 2. Dürüstlük vazgeçilmez bir taştır oynatmayın3. O dediğiniz zorla yaratılmış , il yerlerinde sendikası olmayan ,paspasını , aynaların , teybinş ,radyosunu ekstra parayla araba satan mecburi bir burjuvadır. Başka örnek bulun derim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnandık.. ~ 2 gün önce
Biraz insaf,Aycı döneminde ihdas edilen birim ve yönetici kadrosu ile Bolat dönemini karşılaştırın ve objektif olun lütfen,son 1 senede acilan kadrolara bakın ,ayrıca Aycı'nin kaç senelik emeğinin üstüne oturup , kaymağını yemekle de iyi yönetici olunmuyor..masraf diyorsanız da Amerika ve diğer açılış masraflarını görünce eski yönetime bu konuda haksızlık edildiğinide goreceksiniz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zamdan haber var mı ? ~ 2 gün önce
Bizim zamlar unutuldu gitti. % 17 yi yeterli gördü şirket herhalde. En az % 40 zammı isteriz.. memurlar 30 aldı asgari ücret 50 aldı.. yakında uçuculuğun bir esprisi kalmayacak gidişat bir tuhaf.. pazar mesailerden haber var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tombi ~ 2 gün önce
Personelin yuzu mu guluyor? Hangi personelmis onlar? Ayrica devasal degil devasa dogrusu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000