Ali KIDIK
Ali KIDIK [email protected]

Orman Kanunları ve AnadoluJet

Hizmete girdiği günden bugüne kadar bir türlü ne olacağı netlik kazanmadı. Candan Karlıtekin’den Ahmet Bolat’a kadar herkes üzerinde yorum yaptı, niyet belli etti ve fakat kimsenin ne dediği ne de niyet ettiği gerçekleşmedi. Son açıklama ise yine Ahmet Bolat’tan geldi. Bakacağız hepsine. Ve havada, karada her yerde orman kanunları.

Tehlikeli Hareketler…

Yeni yılın başlangıcı ve seçim sürecinin başlamasıyla birlikte sektörde kulak kesme operasyonları başladığına dair bilgiler geliyor. DHMİ kaynaklı bazı sektör söğüşçüleri, dışarıdaki maşaları da kullanarak havacılık sektörü oyuncularına ağrı baskılar yaparak maddi çıkar sağlama yolculuğuna çıktığına dair ciddi iddialar var.

Geride Kalanlar, Şanslı Olanlar…

Yeni bir yüzyıla girdi ülkemiz. Her ne kadar Cumhuriyetimizin ilan tarihi gelmemiş olsa bile, Cumhuriyet yılına girdik. Elimizde avucumuzda ne varsa, ne bıraktılarsa onu da Cumhuriyet’e borçluyuz.

2023 başlamadan uyarılarım…

Yazımın ilk satırlarında tüm havacılık sektörümüzün yeni yılını kutlamak isterim. Yeni yıl aynı zamanda ülkemizin yeni bir yüz yıla gireceği yıl olacak. O açıdan her anlamda önemli bir yılın başlangıcındayız. Sektörümüz ve sektörümüzü idare edenler artık hem sektörü hem de kurumlarının önemini daha iyi kavramalı.

Bizim Çocuklar Değil Bilen Çocuklar Olmalı…

Sivil Havacılık Eski Genel Müdürü Bahri Kesici’nin tutuklanması gösteriyor ki “Bizim çocuklar” mantığında yürütülen devlet yönetiminin nerelere götüreceği açık bir kanıttır. “Bizim Çocuklar” değil “Bilen Çocuklar” olmalı.

Yepyeni gelişmeler…

Bu yılın son günlerini yaşıyoruz. Ülkemiz yeni bir atmosfere giriyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıldönümü vesilesi ile havacılığımızda da önemli atılımların yılı olmasını temenni ederek başlamak istiyorum sözlerime.

Kimse Kusura Bakmasın… Gerçekler Acıdır…

Bir ölümün üzerinden konuşulması doğru değil… Ama bazı şeyleri düzeltmek için doğruları konuşmak zorundayız. Bursa’da bir genç kızımızı uçağa alarak bir nevi gezinti yapan pilot Hakan Köksal, havacılık kültürü oluşmayan ülkemizde ne ilk ne de son olacaktır.

Düzen Değişecek…

Havacılık sektörü adına ödediğimiz bedelleri hayal dahi edemezsiniz. Bir insanın; ne psikolojisi ne de fizyolojisi bu bedel karşısında direnç gösteremez. Bunların tamamı havacılık sektöründeki kanunsuzluğu değiştirmek, gelecek kuşaklara özgürce uçan, uçacak havacılar bırakma adınadır.

Sesiniz olmak!

Bilirsiniz sizleri hiç habersiz bırakmam. Bir takım olaylar yaşandı ve nahoş hadiselere maruz kaldı. Ama ben havacılıkla büyüdüm, havacılıkla geçiniyorum ve havacılık sektörüne hizmet ediyorum.

THY Kargo’da 5M Bilmecesi...

Yıllardır mail alırız, yorum alırız, mesaj alırız 5M çalışanlarından. Mesajların özü “Sesimiz olun, bu şirkette köle gibi kullanılıyoruz” şeklinde. Hep bir sonraki sefere derken, yeni gündemlerle öteledik 5M şirketini. Bu hafta “bir bakalım” dedik ve neler gördük neler. Tam bir bulmaca-bilmece.

Ahmet Bolat’ın iletişim yolu…

“Bol keseden veriyor” diyor kamuoyu. Aslında sözünü tutuyor. İlker Aycı ve takımı gibi “ pandemide işten çıkartma olmayacak” deyip onlarca insanı sorgusuz, sualsiz atma gibi bir şey değil bu. Tam tamına sözünün karşılığını yerine getirmek denir buna.

Kim Kandırdı?

Havacılık konusunda Cumhurbaşkanını birileri fena yanıltmış. Sayın Cumhurbaşkanının havacılık konusunda aldığı bilgileri bir başkasından doğrulatması gerekir. Zira bilenler “Yine kim kandırdı” sorusunu soruyor.

THY Müşteri Sadakatine Ne Kadar Önem Veriyor?

Geçen hafta Akdeniz çanağında turizm ve havacılık sektörü içinde önemli yerleri bulunan iş insanlarımızla bir dizi toplantılar yaptım. Turizmin geleceği, havacılık sektörünün içinde bulunduğu açmazları masaya yatırdık. Konu dönüp dolaşıp hep Türk Hava Yolları’na geldi. Haklı sebepleri vardı ve ben bunları aktarmaya söz verdim.

DHMİ Tazminatları ve Beklenmedik Ölüm…

İki konuya temas edeceğim. Elbette Murat Demirbilek dostumun zamansız vedası ve DHMİ personeline ödenen Eurocontrol tazminatları. Yine gündemde olan bu konu tüm camiada farklı beklentilerin oluşmasına sebep oldu. Detayları paylaşacağım.

Havacılık Bu Kadar Sabote Edilebilir - THY’nin Pilot Stratejisi!

Ben bir kez daha utandım ve bir kez daha umutlarımı yitirdim. Bu kadar vizyon düşüklüğünü asla kabul etmiyorum ve değişmesi için elimden geleni yapacağım. Övündüğümüz havacılık yükselişinin, nasıl da aşağı çekildiğini görmekten hicap duyuyorum. Anlatacağım…

Primsiz Kalan Öksüz Havacılar ve İstanbul Airshow…

Türk Hava Yolları pandemi döneminin verdiği zararları tamir etme adına personele hem hatırı sayılır zam ve ardından da prim jestiyle yara sarmaya devam ediyor. Motivasyon adına iştirakleri ile birlikte önemli bir mesafe kaydetti. Peki ya öteki havacılar! Onların hakkı yok mu?

Ekmek Yediği Kaba Pisleyen Bir Alçağa Cevap Vermek…

Bu hafta bütün okurlarımdan ve havacılık sektöründen özür dileyerek yazıma başlamak zorundayım. Zira Amerika’ya ağabeyimin kazası üzerine gelmek zorunda kalmamı fırsat bilerek, ağzından salya akan bir densizin yazdıkları artık kabul edilmez bir hal almıştır.

Uçakta yazılan ilk yazı...

Okurlarımı hiç habersiz bırakmadığımı bilirsiniz. Ölüm olmadığı sürece de yazmaya köşe yazılarımı aksatmamaya gayret ederim. Bu yola çıktığımda da yani Airporthaber’i kurduğumda da tek düşündüğüm “bizim haberlerimizi tek kişi dahi beklese onu habersiz bırakmayacağım” demiştim. Aynı düşüncem devam ediyor.

Bizden istenilen “Üç Maymun”

Havacılık sektörüne verdiğimiz emek, bugün bu alanda mütevazı olunmayacak kadar çok, kitaplara sığmayacak kadar anılarla dolu, çatlayacak sır küpleri kadar doludur. Kimseye ne yaranmak mümkün ne de kimseyi memnun etmek.

Bir Puslu Hava Görüntüsü…

Oyun içinde oyunu sezmemek imkansız. Birileri Ahmet Bolat’ı başarısız kılmanın derdinde ve kendi yoluna taş koyulmaması için puslu havanın nöbetçisi yolunda. Bu arada Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı DHMİ bürokratının 40 gündür ultra lüks bir otelde nasıl tatil yaptığının sırrına ışık tutacağım…

Ahmet Bolat’ın THY çalışanları için “niteliksiz” tabiri…

Ben bu Ahmet Bolat için iyi niyetli olduğuna dair önemle avanslar verdim. Halen “iyi niyetli” olduğuna kanaatkârım. O halde niye sert eleştirilerim var merak ediyorsunuzdur. Sizin için, sizin geleceğiniz için. Bu “niteliksiz” ifadesine de bi açıklık getireyim.

THY’nin çöktüğü promosyon paraları…

Havacılık sektöründe iştirakleri ile birlikte en çok personel çalıştıran şirket THY. O yüzden bu konuyu THY üzerinden yazmak daha doğru ve diğer şirketlere de örnek olur. Bankalar personel maaşlarını o banka üzerinden verilmesi karşılığında promosyon adı altında para ödüyor şirketlere. Peki, o paralar nereye gidiyor?

THY Pilotları Ayıla-Bayıla Uçuyor…

Aslına bu hafta bu köşeyi başka bir konuya ayırmıştım. Çok tartışılan ve fakat az gerçeği bilinen Zafer Havalimanı’nı konu edecektim. Lakin bizim sektörün en önemli değişimi anlık gelen bilgileri önemine göre değerlendirmektir. Zafer Havalimanı’ndan da bahsedeceğim ama THY pilotlarının söylemleri öncelik konumuz oldu.

Sabiha Gökçen’de Neler Oluyor?

Sabiha Gökçen Havalimanı yönetimin iş yapamadığını ve Malezyalıların Türkiye’deki bir havalimanın Malezya şartları ile yönettiğini, bu nedenle işlerin karınca hızı ile yürüdüğünü ifade etmiştik. Hatta CEO Berk Albayrak’ın tek başına karar alamadığını, bir nevi makam bekçisi olduğunu anlatmaya çalışmıştık.

Ahmet Bolat; “İyimser düşünce, kötü performans”

“Yanılırsam çık karşıma” diye bir şarkı var. Ben yanıldım. Karşıma da çıkabilecek cesur da göremiyorum. Zira kendi maharetleri ile değil, verilenle yetinenlerin kendi yönetim anlayışları olmadıklarını bilmem gerekirdi. Geçmişten örnek alacaklarını düşünmem de yersizmiş.